معرفی رمانزندگینامه و خاطرات

تختخوابت را مرتب كن، 10 درس کلیدی زندگی

کتاب تختخوابت را مرتب كن، اثری نوشته ی ويليام اچ مك ريون است که نخستین بار در سال 2017 انتشار یافت. اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، با مرتب کردن تختخوابتان شروع کنید. دریاسالار ویلیام اچ مک ریون در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس در شهر آستین، سخنرانی کرد. او در سخنرانی خود با الهام از شعار این دانشگاه، «چیزی که این جا شروع می‌شود، دنیا را تغییر می‌دهد»، اصولی را که در دوره ی آموزش دریانوردی آموخته بود، با دانشجویان به اشتراک گذاشت؛ درس هایی که در غلبه بر مشکلات دوره ی آموزشی و شغل طولانی مدتش در نیروی دریایی و همچنین در کل زندگی یاری اش کرده بودند.

نویسنده کتاب تختخوابت را مرتب كن

نویسنده این کتاب ویلیام اچ ریون در مورد نحوه نوشتن این کتاب توضیحاتی را داده است. وی در مورد این سخنرانی گفت:

روز هفدهم مه سال 2014، افتخار داشتم که در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس در آستین سخنرانی کنم. اگرچه خودم هم از همین دانشگاه فارغ التحصیل شده بودم. اما نگران بودم که سخنان یک ژنرال جنگی که عمرش را در جنگ سپری کرده، خیلی مورد استقبال دانشجویان کالج قرار نگیرد. اما وقتی دیدم آن‌ها با اشتیاق برای شنیدن سخنرانی ام آمده اند، بی نهایت شگفت زده شدم. گویا ده درسی که در تمرینات نیروی دریایی یاد گرفته بودم و اساس اظهاراتم را شکل می‌دادند. موردتوجه جمعیت کثیری قرار گرفت. آن چه گفتم درس هایی ساده بود برای غلبه بر امتحانات، تمرینات دریایی، اما هر ده تمرین برای مواجهه با چالش های زندگی نیز کاربرد داشت.

تختخوابت را مرتب كن

همه ی ما می‌دانیم که زندگی، سخت و طاقت فرساست؛ ولی گاهی با انجام کارهایی پیش پا افتاده می‌توان به نتیجه ای دست یافت که زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. عمل بسیار ساده ای مانند مرتکب کردن تختخواب هم می‌تواند برای شروع یک روز نیروی انگیزشی شگفت آوری داشته باشد و رضایتی درونی برای به پایان رساندن یک روز خوب برای مان فراهم کند. برای تغییر جهان، اول تختخوابت را مرتب كن.

ویلیام اچ مک ریون توضیح داد که چگونه هر کسی می‌تواند از این درس های اساسی برای تغییر خود و ساختن جهانی بهتر استفاده کند. وی در این اثر، بر اساس اصولی که در سخنرانی اش توضیح داده بود، داستان هایی جذاب را برای مخاطبین بازگو می‌کند و از زندگی خود و کسانی می‌گوید که در دوران خدمتش با آن‌ها رو به رو شده بود.

او در این کتاب از سختی هایی از جنس انسانیت سخن می‌گوید و درس هایی ارزشمند درباره ی تصمیم های دشوار، شفقت، افتخار و شجاعت را روایت می‌کند و به رنج‌ها و سختی های دوران خدمت خود اشاره می‌کند. در قسمتی از کتاب در مورد شرایط خود چنین می‌گوید:

نگاهی به اطراف انداختم. می‌توانستم تشویش و نگرانی را در صورت تعدادی از کارآموزها ببینم. مربی به صحبت‌هایش ادامه داد: «جوری آزمایش می‌شید که تابه‌حال هرگز تجربه نکردین.» بعد مکثی کرد و نگاهی به ما «جوجه‌ سربازها» انداخت. لبخندی زد و گفت: «بیشتر شماها این دوره رو تموم نمی‌کنین. مثل روز برام روشنه. تمام تلاشم رو می‌کنم تا پدر شماها رو دربیارم.»

مربی روی چند کلمه‌ی آخرش تأکید عجیبی داشت. «بدون هیچ رحمی شما رو داغون می‌کنم. شما رو جلوی هم‌تیمی‌هاتون خرد می‌کنم. کاری می‌کنم ورای محدودیت‌هاتون حرکت کنین.» سپس خنده‌ای شیطانی روی صورتش ظاهر شد. «درد خواهید کشید. خیلی خیلی خیلی زیاد.»

پیام اصلی کتاب تختخوابت را مرتب کن به طور خلاصه:

به خاطر داشته باشید… کار امروز را به فردا نگذارید. کسی را پیدا کنید تا در زندگی به شما کمک کند. به همه احترام بگذارید. بدانید که زندگی همیشه بر وفق مرادتان نیست و گاهی اوقات شکست می‌خورید. ولی ریسک کنید، در مقابله با دشواری قوی باشید، با زورگویی‌ها مقابله کنید، شکست‌خورده‌ها را بالا بکشید و هرگز تسلیم نشوید – اگر این کارها را انجام دهید در این صورت می‌توانید زندگی خود را به شکلی بهتر تغییر دهید… و شاید حتی دنیا را!

تختخوابت را مرتب كن

۱۰ نکته طلایی کتاب تختخوابت را مرتب كن

۱- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید، این کار را از تختخوابت آغاز کنید.

۲- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید کسانی را بیابید که به شما کمک کنند.

۳- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید آدم‌ها را با اندازه‌ی قلبشان بسنجید نه اندازه‌ی کفش‌های شنا.

۴- اگر کوکی قندی شدید باز هم رو به جلو گام بردارید.

۵- شکست‌ها شما را نیرومندتر خواهد کرد.

۶- برای برخورد با موانع، بی‌کله باشید.

۷- با کوسه‌ها برخورد کنید و از آن‌ها فرار نکنید.

۸- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید باید در تاریک‌ترین لحظه‌ها بهترین باشید.

۹- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید هنگامی که تا گردن در لجن هستید آواز بخوانید.

۱۰- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید هرگز زنگ انصراف را نزنید.

تختخوابت را مرتب كن

بخشی از کتاب تختخوابت را مرتب كن

«جنسیت، پیشینهٔ مذهبی یا قومی، جهت‌گیری ذهنی و یا جایگاه اجتماعی شما مهم نیست. در این دنیا مشکلات ما مشابه است و درس‌هایی که برای پیروزی بر این مشکلات و حرکت رو به جلو یاد می‌گیریم تغییر دادن خودمان و دنیای پیرامون برای همهٔ ما به شکلی برابر کاربرد دارند».

در بخش دیگری از کتاب آمده است: «اگر روزتان را با تأسف‌های بی‌شمار پر کنید، تأسف به خاطر رفتاری که با شما شده، گلایه از سهمتان در زندگی و سرزنش شرایط خودتان نسبت به دیگران یا محیط اطراف، در این صورت زندگی برای شما طولانی و دشوار خواهد شد. از سوی دیگر، اگر از برآورده کردن رویاهایتان دست نکشید و در برابر دشواری‌ها بایستید، در این صورت زندگی همان چیزی می‌شود که آن را می‌سازید و مطمئن باشید که می‌توانید آن را عالی بسازید».

اگر روز خود را با تأسف‌های بی‌شمار پر کنید، تأسف به‌خاطر رفتاری که با شما شده، گلایه از سهمتان در زندگی و سرزنش شرایط خودتان نسبت به دیگران یا محیط اطراف، در این صورت زندگی برای شما طولانی و دشوار خواهد شد. از سوی دیگر، اگر از برآورده کردن رؤیاهایتان دست نکشید و در برابر دشواری‌ها بایستید، در این صورت زندگی همان چیزی می‌شود که آن را می‌سازید و مطمئن باشید که می‌توانید آن را عالی بسازید.

زورگوها همگی مثل هم هستند، چه در محیط مدرسه، چه در محیط کار و یا حکمرانی بر یک کشور با کمک اعمال ترس و وحشت. این افراد بر ترس و ارعاب تکیه دارند. زورگوها قدرت خود را از طریق ترس و ضعف دیگران به دست می‌آورند. زورگوها مثل کوسه‌ها هستند که ترس را در آب بو می‌کشند. آن‌ها دور طعمه حلقه می‌زنند تا ببینند آیا طعمه تقلایی می‌کند یا نه. ضعیف بودن یا نبودن قربانی‌شان را بررسی می‌کنند. اگر شجاعت روبه‌رو شدن با این وضعیت را نداشته باشید، به شما حمله خواهند کرد.

به خاطر داشته باشید… کار امروز را به فردا نگذارید. کسی را پیدا کنید تا در زندگی به شما کمک کند. به همه احترام بگذارید. بدانید که زندگی همیشه بر وفق مرادتان نیست و گاهی اوقات شکست می‌خورید. ولی ریسک کنید، در مقابله با دشواری قوی باشید، با زورگویی‌ها مقابله کنید، شکست‌خورده‌ها را بالا بکشید و هرگز تسلیم نشوید- اگر این کارها را انجام دهید در این صورت می‌توانید زندگی خود را به شکلی بهتر تغییر دهید… و شاید حتی دنیا را!

کتاب تختخوابت را مرتب كن برای کسانی نوشته شده که می‌خواهند سبک زندگی خود را تغییر دهند. نویسنده کتاب تلاش کرده است تا ارائه تجربیات و دانش خود به افراد در این زمینه کمک کند.

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا