مدیریت

زندگی خود را طراحی کنید

کتاب زندگی خود را طراحی کنید، نوشته دو نویسنده است. یکی بیل بورنت و دیگری دیوید ایوانس. کتابی معروف که مدتی است برای علاقمندان به برنامه ریزی زندگی، انتخاب هوشمندانه و محبوبی شده است. از کتابهای پر فروش دنیا در حوزه برنامه ریزی زندگی بوده و نویسندگان تلاش کرده‌اند تا روایت‌های خود را برای طراحی یک زندگی عالمانه و موثر و موفق با نثر ساده، ارائه کنند.

برای عاشقان برنامه ریزی درست زندگی، گزینه خوبی است. انتخابی برای راهنمای شغلی، مهارت زندگی و خودشناسی. در سال ۲۰۱۶ میلادی در فهرست کتاب‌های پر فروش امریکا قرار گرفت و عنوان فرعی آن، چگونه زندگی خوب و شادی بسازیم است. لحنی مشفقانه دارد. نصیحت‌های کتاب زندگی خود را طراحی کنید، معقول است. رضا جمشیدی صفا در ترجمه این کتاب، خوب عمل کرده و به نظر می‌رسد که مطالعه‌اش در دوران کرونا، خالی از لطف نباشد.

درکتاب زندگی خود را طراحی کنید یا DESIGNING YOUR LIFE به ذهن فریبکار ما تلنگر می‌زند. پس، خوب است کتاب ذهن فریبکار را هم مطالعه کنیم. ذهن فریبکار، ذهنی است که مملو از داده‌های غلط بوده و از آن‌ها داده‌ها برای تصمیم و قضاوت‌های غلط و سطحی، استفاده می‌شود.

زندگی خود را طراحی کنید

چرا دوران تحصیل ما بسیار تعیین‌کننده است؟

در کتاب زندگی خود را طراحی کنید به ما یادآوری می‌کند که چرا به ما گفته‌اند که بهترین سال‌های زندگی ما دوران تحصیل است. چرا باید هر کس در هر رشته‌ای که درس خوانده کار کند. آیا واقعا همسو بودن رشته شغلی با تحصیلات، زندگی موفقی را خلق می‌کند؟ آیا شما اکنون در رشته‌ای که تحصیل کردید کار می‌کنید و درامد دارید؟ آیا خود را یک عمر باید محکوم به مدرک اخذ شده از فلان دانشگاه با فلان معدل کرد؟ این‌ها مسائلی است که در صفحات اولیه کتاب زندگی خود را طراحی کنید به آن اشاره می‌شود.

بیل بورنت و دیوید ایوانس در کتاب زندگی خود را طراحی کنید به ما می‌گویند که سه چهارم کسانی که در امریکا کار می‌کنند، شغل آن‌ها ربطی به تحصیلشان ندارد. آیا ایجاد این انتظار در جوانی که باید شغل مناسب با رشته تحصیلی‌اش داشته باشد، تضمینی برای ایجاد نارضایتی و دور شدن از شادی در بقیه زندگی نیست؟

نویسندگان کتاب زندگی خود را طراحی کنید در واقع سخنرانان انگیزشی در دانشگاه استنفورد آمریکا هستند و مرکزی با نام طراحی زندگی یا LIFE DESIGN LAB‌ دارند. این دو نویسنده، تجربه‌های خود از کار کردن در اپل و EA را نیز روایت می‌کنند که جالب است.نویسندگان معتقد هستند که در طراحی زندگی، با تفکر طراحی، امکان پذیر است.

موضوعی که در واقع ناپلئون هیل هم در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید (THINK AND GROW RICH) به آن اشاره دارد و رولف دوبلی در کتاب معروفش: هنر شفاف اندیشیدن (CLEAR THINKING) آن را به ما یادآوری کرده است. همه چیز به نوع تفکر ما بستگی دارد. زندگی خوب با تفکر خوب امکان دارد. کتاب زندگی خود را طراحی کنیم می‌گوید که زندگی ایده آل، وجود ندارد.

هیچ جا منتظرش نباشید. هیچ کس هم نمی‌داند که آن زندگی ایده آل چیست و چگونه باید باشد. درست همان طور که هیچ کسب و کاری نمی‌داند، محصول ایده آل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. کسب و کار در مسیر طراحی محصول بهتر، حرکت کرده و شما نیز باید در مسیر طراحی زندگی بهتر حرکت کنید.

زندگی خود را طراحی کنید

با بخش‌هایی از کتاب آشنا شوید

شاید خواندن بخش‌هایی از این کتاب شما را برای خواندن آن تشویق نماید:

  • داشتن زندگی منسجم به این معنی نیست که همیشه همه چیز در نظمی کامل باشد، بلکه یعنی شما در حال گذران زندگی مطابق با ارزش‌هایتان هستید و در طول مسیر، درستی و صداقت‌تان را قربانی نکرده‌اید.
  • اعتقاد ناکارآمد: خوشحالی یعنی داشتن همه چیز.  اصلاح: خوشحالی یعنی رها کردن چیزهایی که نیاز ندارید.
  • ذهن ما به شکل کلی تنبل است و دوست دارد هرچه سریعتر از شر مشکلات خلاص شود، بنابراین، اولین ایده‌ها را با هورمون‌های رضایت بخش و شادی آور احاطه می‌کند تا ما را وادار کند که «عاشق» آن ایده‌ها شویم. عاشق اولین ایده‌های خود نشوید.
  • به اطراف خود نگاه کنید. به دفتر کار و یا خانه، صندلی که روی آن نشسته‌اید، تبلت و یا تلفن هوشمندی که ممکن است در دست شما باشد، نگاه کنید. تمام چیزهایی که در پیرامون ماست توسط کسی طراحی شده است. و هر طراحی با یک مشکل آغاز شده که یک طراح یا یک تیم طراحی به دنبال حل آن بوده‌اند.

مخاطبان با خواندن این کتاب چه موضوعاتی را می‌فهمند؟

حتما نویسندگان کتاب توقع دارند که خوانندگان کتاب با مطالعه‌ی کتاب به این موضوعات دست یابند:

  • زندگی ایده‌آل شما وجود ندارد و در هیچ‌جا منتظرتان نیست.
  • هیچ‌کس هم نمی‌داند آن زندگی ایده‌آل چیست و چگونه باید باشد.
  • درست همان‌طور که هیچ کسب و کاری نمی‌داند، محصول ایده‌آل چیست و دقیقاً چه ویژگی‌هایی دارد.
  • کسب و کارها در مسیرِ طراحی محصول بهتر حرکت می‌کنند و شما نیز باید در مسیر طراحی زندگی بهتر حرکت کنید.
  • معیارها و نشانه‌های بسیاری وجود دارد که بدانید در این مسیر هستید؛ اما این‌که منتظر باشید در مسیر زندگی به نقطه‌ای برسید و بگویید این همان مقصدی بود که در انتظارش بودم یک اشتباه بزرگ است.

تغییر نگرش نسبت به سوال «وقتی بزرگ شوید می‌خواهید چه کاره شوید؟ » این گونه است:  می‌خواهید به چه کسی و یا چه چیزی رشد پیدا کنید؟ » زندگی تماما رشد و تغییر است. زندگی ایستا نیست. زندگی مقصد نیست. زندگی این نیست که یک بار برای همیشه به یک سوال پاسخ بدهیم و بعد بگوییم که آن تمام شده است. هیچ کس واقعا نمی‌داند که می‌خواهد چه باشد؛ حتی کسانی که تصمیم گرفته‌اند دکتر، وکیل و یا مهندس شوند؛ همه این‌ها تنها مقاصد مبهمی در مسیر زندگی است.

زندگی خود را طراحی کنید

 چرا کتاب “زندگی خود را طراحی کنید” خواندنی است؟

حُسن این کتاب در این است که لحن آن به‌ هیچ‌وجه خشک و رسمی نیست، زیرا نویسنده سعی کرده نکات لازم را از طریق داستان‌‌های جذابی که درمورد زندگی افراد مختلف نقل می‌کند، به ما آموزش دهد و با استفاده از تفکر طراحانه و برخورد واقع‌گرایانه با مسائل، به ما کمک کند که «زندگی دلخواه خود را طراحی کنیم. زندگی خود را طراحی کنید به ما یاد می‌دهد که برای داشتن یک زندگی شاد و موفق لازم نیست حتماً تغییرات بزرگی در زندگی‌مان ایجاد کنیم؛ گاهی با یک تغییرِ نگرش و راه‌حل ساده، می‌توانیم «زندگی خوب و شادی برای خود بسازیم!» در ضمن این کتاب، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال ۲۰۱۶ میلادی در آمریکا است.

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام، کتاب بسیار خوب و مفیدی هست، البته باید تمریناتش حل بشه، ممکنه به خاطر حل تمرین در خوندن کتاب کمی وقفه بیفته اما ارزش رو داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا