مدیریت

3 نکته از کتاب گوگل چگونه کار می‌کند

گوگل چگونه کار می‌کند کتابی به تالیف اریک امرسون اشمیت، جاناتان روزنبرگ و الن ایگل است. این کتاب به بزرگ‌ترین دست‌آوردهای شرکت گوگل و البته بعضی از شکست‌های آن اشاره می‌کند که در واقع شروع از اصول پایه همان چیزی بود که گوگل را به حرکت درآورد.

گوگل چگونه کار می‌کند کتابی است که تمامی مدیران باید آن را بخوانند. همه ما احساس می‌کنیم با هر انتخاب، تا حد زیادی استقلال خواهیم داشت و آزاد خواهیم بود که از ابتدا به اصول و قوانین دنیای واقعی فکر کنیم تا این که مجبور باشیم خرد متداول را بپذیریم. همان‌طور که اریک و جاناتان در کتاب «گوگل چگونه کار می‌کند» توضیح می‌دهند، سعی کارکنان بر این بوده تا این استقلال فکری را تقریباً در تمام کارهایی که در شرکت گوگل انجام می‌دهند، داشته باشند.

گوگل چگونه کار می‌کند

وقتی اندی روبین، ده سال پیش‌تر، اندروید را راه‌اندازی کرد، بیشتر مردم فکر می‌کردند هم‌سو کردن صنعت موبایل حول یک سیستم‌عامل متن‌باز، کار چندان خردمندانه‌ای نیست. با گذشت زمان یاد گرفتیم وادار کردن گروه‌ها برای این‌که تفکر بسیار بلندپروازانه‌ای داشته باشند، کار فوق‌العاده سختی است. این نشان می‌دهد بیشتر مردم برای داشتن تفکری که در آن به پرتاب سفینه به کره‌ی ماه فکر کنند، آموزش ندیده‌اند.

آن‌ها به‌جای این‌که از دنیای واقعی شروع کنند و به این فکر کنند که عملاً چه کارهایی امکان‌پذیر است، دوست دارند فرض کنند که انجام کارها غیرممکن است. اگر شما افراد مناسب را استخدام کنید و رویاهایی به اندازه‌ی کافی بزرگ داشته باشید، معمولاً به نقطه‌ی مورد‌نظر خواهید رسید. حتی اگر شکست هم بخورید، احتمالاً درس مهمی فرا خواهید گرفت.

بسیاری از شرکت‌ها دوست دارند همان کارهای همیشگی‌ خود را انجام دهند و در نهایت، تغییرات محدود و تدریجی داشته باشند. چنین شیوه‌ای برای ترقی، به ویژه در حوزه‌ی فن‌آوری، با گذشت زمان به نوعی بی‌ارتباطی می‌انجامد؛ زیرا تغییر، یک روند انقلابی است نه تکاملی. پس باید خود را وادار کنید تا قمارهای بزرگی روی آینده داشته باشید. به‌همین دلیل است که ما در زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که احتمالاً بسیار سوداگرانه به نظر می‌رسند؛ مواردی مانند اتومبیل‌های بدون راننده، یا اینترنتی که با قدرت بالن کار می‌کند. تصورش در حال حاضر کار سختی است.

گوگل چگونه کار می‌کند

نویسندگان کتاب گوگل چگونه کار می‌کند

اریک اشمیت (Eric Schmidt) در سال 2001 به گوگل پیوست. حضور او در گوگل که یک شرکت استارت‌آپی در سیلیکون ولی بود، کمک کرد تا این شرکت بتواند در عرصه‌ی فن‌آوری به یک پیشگام جهانی تبدیل شود. او به عنوان رییس اجرایی شرکت، مسوولیت امور خارجی گوگل را بر عهده دارد. ایجاد همکاری‌ها و روابط گسترده‌تر تجاری، اطلاع‌رسانی دولتی و رهبریِ تفکر فن‌آورانه، به علاوه‌ی مسوولیت مشاوره دادن به مدیران عامل و رهبری ارشد در حوزه‌ی کسب‌وکار و مسائل مدیریتی از مسوولیت‌های او هستند. اریک در سال‌های 2001 تا 2011 به عنوان مدیر ارشد اجرایی گوگل مشغول به کار بود.

او پیش از پیوستن به گوگل، رهبر شرکت‌های نووِل و سان میکروسیستمز بود. اریک مدرک کارشناسی مهندسی برق را از دانشگاه پرینستون و مدرک کارشناسی ارشد و دکتری کامپیوتر را از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا دریافت کرد. او یکی از اعضای شورای مشاوران علوم و فنون رییس جمهور و شورای مشورتی نخست وزیر بریتانیای کبیر و عضو هیأت مدیره‌های اکونومیست گروپ، مایو کلینیک و خان آکادمی است.

تلاش‌های نیکوکارانه‌ی او به واسطه‌ی بنیاد خانواده‌ی اشمیت بر تغییرات آب و هوایی تمرکز دارد که حمایت از مطالعات زیستی دریایی و اقیانوسی، علاوه بر آموزش، به ویژه در زمینه‌ی فن‌آوری و تحقیقات پیشرو در علوم طبیعی و مهندسی را شامل می‌شود.

جاناتان روزنبرگ (Jonathan Rosenberg) اولین‌بار در سال 2000 با لاری پیج و سرگئی برین دیدار کرد و در نهایت، بیش از دو سال بعد، وقتی که برای بار سوم به او پیشنهاد کار دادند، پذیرفت تا با آن‌ها همکاری کند. او به عنوان معاون اول رییس گوگل مشغول به کار شد و تا آوریل سال 2011 مدیریت گروه محصول گوگل را بر عهده داشت.

گوگل چگونه کار می‌کند

جاناتان در این سِمت بر طراحی، توسعه و تکامل محصولات گوگل برای مصرف‌کنندگان، آگهی‌دهندگان و شریکان نظارت می‌کرد. او به توسعه‌ی فرآیندهای استخدام شرکت کمک می‌کرد و در تنظیم ارتباطات و امور بازاریابی شرکت تأثیر بسیار زیادی داشت. او در حال حاضر، مشاور مدیر عامل لاری پیج در گوگل است.

پیش از آن که جاناتان به گوگل بپیوندد بخش‌های محصولات و خدمات شرکت اکسایت@هوم را مدیریت می‌کرد و مدیر خط تولید ای‌ورلد شرکت اپل کامپیوتر بود. در عین حال، بخش بازاریابی محصولات شرکت خدمات اطلاعاتی نایت ریدر را نیز اداره می‌کرد. جاناتان دارای مدرک MBA از دانشگاه شیکاگو و مدرک کارشناسی با درجه‌ی ممتاز در رشته‌ی اقتصاد ازدانشکده‌ی کلارمونت مک‌کنا است که در آن از انجمن افتخاری دانشجویان ممتاز دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

الن ایگل (Ellen Eagle) در سال 2007 به گوگل پیوست و از همان سال سمت مدیریت ارتباطات اجرایی شرکت را بر عهده دارد. او در این سمت، امور مربوط به نگارش سخنرانی‌ها و دیگر فعالیت‌های ارتباطاتی برای بسیاری از مدیران اجرایی گوگل از جمله اریک و جاناتان را هدایت کرده است.

الن در سمت‌های مدیریت محصول و فروش در استارت‌آپ‌های مستقر در سیلیکون ولی، از جمله تل می‌نت‌ورکس و اُکتل کامیونیکیشنز کار کرده است. او با مدرک کارشناسی کامپیوتر از دانشکده‌ی دارتماوت و مدرک MBA از دانشکده‌ی وارتون فارغ‌التحصیل شده است.

مدیران فصلی گوگل اریک اشمیت و جاناتان روزنبرگ راهنمایی خود از گوگل را ارائه می‌دهند، از تاریخچه تجارت و استراتژی مختل کننده شرکت گرفته تا توسعه دادن یک فلسفه مدیریت جدید و ایجاد فرهنگ شرکتی‌ای که در آن خلاقیت و نوآوری شکوفا می‌شود.

رئیس اجرایی گوگل و مدیرعامل سابق آن اریک اشمیت و روزنبرگ بیش از یک دهه پیش به عنوان مدیران فناوری‌ای که توانایی‌شان اثبات شده بود به گوگل آمدند. در آن زمان، این شرکت بخاطر انجام امور متفاوتی شناخته شده بود، چیزهایی که منعکس کننده اصول و یا اغلب متعارض اصول بنیانگذاران آن لری پیج و سرگئی برین بود. اگر اریک و جاناتان فهمیدند که اگر می‌خواهند موفقیت برسند، مجبورند همه آنچه را که فکر می‌کردند در مورد مدیریت و تجارت می‌دانند فراموش کنند.

گوگل چگونه کار می‌کند

نکات جذاب کتاب گوگل چگونه کار می‌کند

امروز، گوگل نمادی جهانی است که به طور مرتب مرزهای نوآوری را در زمینه‌های مختلفی جا به جا می‌کند. کتاب گوگل چگونه کار می‌کند یک کتاب سرگرم کننده و جذاب است که شامل درسهایی است که اریک و جاناتان هنگام ساختن شرکت آن‌ها را آموخته‌اند. نویسندگان توضیح می‌دهند که چگونه فناوری تعادل قدرت را از شرکتها به سمت مصرف کنندگان تغییر داده است.

 تنها راه موفقیت در این منظر همیشه در حال تغییر، ایجاد محصولات برتر و جذب نسل جدیدی از کارمندان چند وجهی است که اریک و جاناتان آنها را “خلاقان هوشمند” می‌نامند. نویسندگان با پوشش مباحثی از جمله فرهنگ سازمانی، استراتژی، استعداد، تصمیم گیری، ارتباطات، نوآوری و مقابله با اختلال، جلوه‌های مدیریتی را نشان می‌دهند همراه با حکایات متعددی از تاریخ گوگل، که بسیاری از آنها برای اولین بار در اینجا به اشتراک گذاشته می‌شوند.

در عصری که همه چیز سرعت می‌یابد، بهترین راه موفقیت در مشاغل، جذب افراد خلاق و باهوش و فراهم کردن فضایی است که بتوانند در آن پیشرفت کنند. کتاب گوگل چگونه کار می‌کند توضیح می‌دهد که چگونه این کار را انجام دهید.

گوگل چگونه کار می‌کند

آیا کتاب گوگل چگونه کار می‌کند برای شماست؟

استراتژی‌های مدیریتی و خلاقیت، فقط برای اداره و پیشرفت سازمان‌ها و یا استارتاپ‌ها نیستند. درواقع شما برای پیشبرد هر کاری در زندگی‌تان، به استراتژی‌هایی نیاز پیدا می‌کنید که همان اصول مدیریتی هستند. استفاده از تجربه شکست‌ها و موفقیت‌هایی مدیران، یکی از ترفندهای یادگیری این اصول است.

جدا از این، آشنایی با سازوکار پیشرفت شرکتی به بزرگی گوگل، می‌تواند برای هر فرد علاقه‌مند به دنیای جذاب فناوری اطلاعات، جالب باشد. سردرآوردن از اینکه گوگل، چطور به این جایگاه دست پیدا کرده‌ است، می‌تواند به موضوع جالبی برای هرکسی تبدیل شود.

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. این کتاب‌ی دید تازه‌ای میده. نمیدونم چقد میشه تو کشورمون اجرایی کرد. اما رویکرد جالبی داره و جزو کتاب‌های توصیه شدس
    گوگل تنها شرکتیه ک ایلان ماسک یاد کرده!

  2. از بهترین کتاب‌هایی است که یک تکنولوژیست و یک کار آفرین میتواند بخواند و این را بدانید که بزرگان هم اشتباه میکنند

  3. یکی از بهترین کتاب های حوزه کسب کار هست دید و تفکرات رو نسبت به حوزه it گسترش میده حتما بخونیدش حجم بالایی داره و فکر میکنم نسخه صوتی کمتر خستتون کنه نسبت به نسخه چاپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا