مدیریت

سنگفرش هر خیابان از طلاست

سنگفرش هر خیابان از طلاست: تجربیات هوشمندانه مردی که با تلاش و پشتکار خود، جهان را مبهوت خود کرد.

بعد از جنگ  ویران کننده کره، کیم و وچونگ از هیچ شروع کرد و یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان را ساخت . او بنیانگذار و رییس دوو Daewoo است . این مرد ۵۵ ساله با نگرش حرفه‌ای و بی قرارش، تقریبا به همه نقاط جهان دسترسی بی حد و حصری دارد . او بیش از نیمی از سال را به سراسر جهان سرکشی می‌کند تا فرصت‌های ممکن را کشف کند . او یک ریسک کننده جسور در جهان سوم محسوب می‌شود . کیم مسلما برای فعالیت‌های خود محرکی دارد، اما محرک او زیاده طلبی نیست .

سنگفرش هر خیابان از طلاست

این کتاب در کره تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب شد و به دلیل پیام‌های جهانی‌اش یکی از موفق‌ترین کتاب‌های جهان نیز، لقب گرفته است .او در مورد انگیزه نوشتن این کتاب می‌گوید: هرجا که می‌روم می‌بینم تمام توجهات مردم فقط به پول بوده هست. به همین خاطر در این کتاب قصد من از انتخاب عنوان آن نوعی طنزپردازی بوده و منظورم از طلا همان پول است.

همه می‌دانیم که هر جاده‌ای سنگفرش شده از پول یا طلا نیست. زیرا به دست آوردن آن‌ها از هرشکل و هر طریقی آسان نیست. به بشر ثابت شده که برای به چنگ آوردن پول تلاش و تحمل سختی‌های فراوانی لازم است. با این وجود، من با بردن کلمۀ طلا نظر مخاطبان بیشتری را به ارزش بسیار بالای پول جلب می‌کنم.

در این کتاب کیم و وچونگ نشان داده که اهداف ذهنی‌اش بسیار مؤثر بوده و می‌توانند در هر شرایطی به کار گرفته شوند. او برای افرادی که آرزوهای بلند و متعالی دارند، پیشنهادات بسیار‌بسیار جالبی ارائه کرده است. بهترین کار این است که پس از خواندن هریک از آن‌ها، مثال دقیق‌شان را در زندگی‌مان بیابیم و درباره‌شان خوب فکر کنیم. تعبیر کیم از پول در زندگی این است جاهایی را پیدا کنیم که مردم دیگر هرگز به آنجا پا نگذاشته‌اند و کارهایی را انجام دهیم که دیگران هرگز بدان‌ها فکر نکرده‌اند.

سنگفرش هر خیابان از طلاست

کسانی که کیم و چونگ را می‌شناسند می‌دانند که او و پیشنهاداتش شبیه به تپه‌هایی هستند که می‌توانند افراد مختلف را با شرایط متفاوت به نوک قلۀ موفقیت برسانند. همه می‌دانند که او هرساله به نقاط گوناگون جهان سفر می‌کند و به دنبال موقعیت‌ها و موفقیت‌های بسیاری است. اکثر جملات این کتاب خطاب به جوانان است.

جوانانی که ممکن است متعلق به نقاط مختلف این کرۀ خاکی باشند.وی در مورد تجارت از تعابیر زیبایی استفاده می‌کند و در جایی اینگونه می‌گوید: در یک تجارت هیچ‌گاه نمی‌توانی ۱ و ۱ را جمع کنی و حاصل آن ۲ باشد، باید ۱ و ۱ را تبدیل به ۱۰ کنی و سپس آن را تبدیل به ۵۰ کنی، این روش درست تجارت است.

در اینجا ذکر یک نکته شاید لازم باشد. ممکن است در برخورد اول این کتاب هم صرفا یک کتاب موفقیت‌گونه با حرف‌های انگیزشی باشد. حقیقت این است که در دنیای امروز کتاب‌های موفقیت و حرف‌های از این دست، قدرت خود را از دست داده‌اند. اما نباید فراموش کنیم که این کتاب توسط چه کسی نوشته شده است. کیم‌وو چونگ کسی است که می‌گوید: همه خیابان‌ها از طلا پوشیده شده‌اند .او مرد عمل است و با یک تاسیس یک شرکت جهانی این موضوع را ثابت کرده است.

توصیه نویسنده سنگفرش هر خیابان از طلاست

وی توصیه‌های زیادی را در این کتاب دارد و به شکل جالبی آن‌ها را مطرح می‌کند. مثلا در جایی می‌گوید: چرا دکترها همیشه مورد احترام هستند؟ به عقیده من تنها دلیل این موضوع این است که آن‌ها در امری خاص متخصص هستند که دیگران از آن بی‌اطلاعند، چرا یاد نویسندگانی چون «داستایوفسکی»، «کامو» و «کافکا» هم‌چنان زنده است؟

به دلیل این که آن‌ها توانستند به بالاترین سطح دانش ادبیات برسند و در آن تخصص داشته باشند، مرتبه‌ای که دیگران به آن نرسیدند. پس مهم نیست که رشته شما چه باشد، سعی کنید در رشته خود بهترین باشید و اگر می‌خواهید بدانید از کجا باید شروع کنید، می‌توانم به شما بگویم خودتان را غرق کارتان کنید، عقاید نو، درک و دانش به کسانی می‌رسد که فکرشان تنها معطوف به آن کار است.

سنگفرش هر خیابان از طلاست

جملات برگزیده‌ی کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

در کتاب کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست جملات بسیار آموزنده‌ای وجود دارد که می‌توان این موارد را بررسی کرد:

– رؤیاها قدرت ایجاد تغییر در جهان هستند.
– تجارت تنها سود کردن نیست، کمتر ضرر کردن نیز بخشى از تجارت است.
– برنج باید در ظرف باشد تا خورده شود وقتی روی زمین ریخت دیگر هیچ‌کس آن را نمى‌خورد.
– روابط خوب با اشخاص برجسته از پول با‌ارزش‌تر است، چون شما نمى‌توانید روابط را با پول بخرید.

سنگفرش هر خیابان از طلاست


– زمانى که چرخ چاه خالى باشد، بسیار پرسر‌ و‌ صدا‌ست اما زمانى که پر باشد نیازى به ایجاد سر‌و‌صدا ندارد.
– حماقت است اگر کسى به دارایى‌هایش افتخار کند، این یعنی شما چیز دیگرى ندارید که به آن افتخار کنید.
– اگر شما در هر دادوستد، دیگران را نیز در منفعت خود سهیم کنید، در بلند مدت در تجارت موفق‌تر خواهید بود.
– اگر تنها به آنچه هستید بسنده کنید دیگران از شما سبقت خواهند گرفت و این به معنى عقب‌ ماندگى است.

جایگاه کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست بر آن بارها تأکید شده است، زیاد و سخت‌ کارکردن باشد. اگرچه کیم وو چونگ در دوران زندگی‌اش اشتباهاتی مرتکب و باعث شد سال‌هایی را در زندان سپری کند یا شرکتش در بحران مالی آسیا در سال ۱۹۹۹ ورشکست شود، نوشته‌هایش بدین‌دلیل نیز ارزشمند است که می‌تواند کارهایی را به کارآفرینان جوان بیاموزد که نباید انجام دهند.

کتاب او در آمازون از نظر رتبه‌بندی جایگاه چشمگیری ندارد و دیدگاه‌های مثبت و منفی متفاوتی درباره‌اش ثبت شده است؛ اما آنچه خواندن مطالب او را درخور توجه می‌کند، شخصیت جنجالی او و تأثیر فراوان و قدرتمندی است که به‌دلیل هوش مالی‌اش بر اقتصاد بسیاری از شرکت‌های کره‌ای (هرچند گاهی منفی) برجای گذاشته است.

به‌نظر می‌رسد خواندن این کتاب برای هر مدیر و کارآفرین جوانی می‌تواند الهام‌بخش و انگیزه‌دهنده باشد تا راه بد را از خوب تشخیص دهد و از اشتباهات او درس بگیرد و از لابه‌لای صحبت‌هایش، سخت‌کوشی را برای کسب موفقیت از راه درست کشف کند. کتاب او از آثار پرفروش‌ کره‌‌جنوبی در دوران خود بوده است.

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا