معرفی رمانرمان عاشقانه

نحسی ستاره ‌های بخت ما

نحسی ستاره‌ های بخت ما اثر جان گرین داستان عشق هیزل و آگوستوس مبتلا به سرطان است، آشنایی آن‌ها سبب وقوع اتفاقاتی می‌شود که شما در حین خواندن آن زیباترین داستان عاشقانه مدرن را تجربه خواهید کرد، تلفیقی از حس امید و ناامیدی، غم و شادی، خنده و گریه، عشق و نفرت و… این کتاب برای کسانی که آرزوی نویسنده شدن را دارند، می‌تواند درس آموزی بسیاری داشته باشد.

در کتاب نحسی ستاره‌های بخت ما می‌خوانید که هیزل، شانزده سال دارد و مدتی است که از سرطان خود خبر دارد و رنج می‌برد. بنابر توصیه والدین خود جهت جلوگیری از منزوی شدن و گوشه گیری، در جمعی که در آن کودکان سرطانی شرکت دارند حضور پیدا می‌کند.

در طی مدتی که هیزل در جمع کودکان مبتلا به سرطان حضور دارد با پسر جوانی به نام آگوستوس آشنا می‌شود که به خاطر سرطان استخوان یکی از پاهایش را از دست داده است. این آشنایی سرآغاز یک رابطه دوستانه و عاشقانه عمیق بین آن دو می‌شود که با توجه به اینکه هر دو بیمارند و امید به زندگی در آن‌ها به حداقل رسیده است دچار اتفاق‌های غیر منتظره‌ای می‌شوند و…

نحسی ستاره‌های بخت ما
نحسی ستاره‌های بخت ما

دلیل جذابیت کتاب نحسی ستاره‌های بخت ما

در رمان نحسی ستاره‌های بخت ما (The Fault in Our Stars) جدای از پرداختن به عشقی واقعی و خالص بین دختر و پسری که معلوم نیست چقدر از عمر دردناک آن‌ها باقی مانده، به زندگی افراد سرطانی نگاه شده است، که شاید تلخ باشد، اما واقعی است. این کتاب را بخوانید؛ قهرمان‌های این کتاب به قدرت نمی‌رسند و با این وجود قهرمانند.

نکته قابل توجه در مورد این کتاب ترجمه قوی آن است که آن را از بقیه ترجمه‌های موجود متمایز کرده است. داستان پردازی عالی و تصویر سازی قوی از نکات جالب دیگر کتاب است که نمای بهتری از داستان و شخصیت‌ها به ما می‌دهد. به روز بودن اطلاعات نویسنده باعث شده که کتاب هرچه بیشتر برای نسل جوان قابل لمس باشد. و نکته مثبت دیگر شروع خوب و پایان عالی کتاب است، که هیچ گونه علامت سوالی در پایان برای شما باقی نمی‌ماند.

رمان های عاشقانه، همیشه جزو پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین کتاب‌های منتشرشده در جهان بوده‌اند. کتاب نحسی ستاره های بخت ما هم از این قاعده خارج نیست. البته روایت متفاوت از عشق و پایان پیش‌بینی‌ناپذیر و غافلگیر‌کننده‌ی این کتاب درکنار قلم جذاب جان گرین، همگی موجب محبوبیت آن شده‌اند. اگر دنبال عاشقانه‌‌ای متفاوت می‌گردید، قطعا نحسی ستاره های بخت ما، یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌روی شما خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید: معرفی 10 رمان عاشقانه ایرانی

رویکرد واقع‌گرایانه‌ی نویسنده به فضای داستان، با وجود تصویرگریِ عشقی در شرایط استثنایی، از دیگر نقاط قوت این کتاب است. کتاب به‌‌ دور از هر نوع اغراق و بزرگ‌نمایی نوشته‌ شده است؛ جان گرین حتی به‌قیمت درآوردن اشک خواننده، حاضر به دوری از واقعیت‌ها نشده‌ است. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این کتاب را از دست ندهید.

نحسی ستاره‌های بخت ما

نویسنده کتاب نحسی ستاره‌های بخت ما

جان گرین (John green) نویسنده، ویراستار، و بلاگ نویس، تهیه کننده و بازیگر آمریکایی است. او در سال 2006 برای اولین رمانش، در جستجوی آلاسکا، برنده‌ی جایزه‌ی ادبی پرینتز شد. ششمین کتاب او، نحسی ستاره‌های بخت ما، از همان هفته اول توانست رتبه اول لیست کتاب‌ های پرفروش نیویورک تایمز را به خود اختصاص دهد. این رمان به ۴۷ زبان ترجمه شده است و بیش از ۱۰ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. تا جایی که در سال 2014 به عنوان یکی از 100 نفر تأثیرگذار در جهان، توسط مجله تایم انتخاب شد و همچنین فیلم سینمایی‌ای که در سال 2014 با اقتباس از آن ساخته شد به رتبه‌ی اول باکس آفیس (جدول پرفروش‌ترین فیلم‌ها) رسید.

جدای از رمان‌نویس بودن، جان گرین به فعالیت در یوتیوب نیز معروف است. در سال ۲۰۰۷ میلادی، او به همراه برادرش هنک گرین، کانال ولاگ‌برادرز را راه‌اندازی کرد. از آن زمان، جان و هنک رویدادهایی همانند Project for Awesome و ویدکان را برگزار می‌کنند. در سال ۲۰۱۲ میلادی، جان و هنک سای‌شو و کرش کورس را راه اندازی کردند. آن‌ها شرکت رسانه‌ای آموزشی خود را با نام Complexly راه‌اندازی کردند که تولیدکننده محتوایی است که تقریباً در هر دبیرستانی از آمریکا استفاده می‌شود و بیش از ۲ میلیارد بار دیده شده‌است.

جدیدترین اثر جان گرین لاکپشت رو لاکپشت (Turtles All The Way Down) نام دارد. این کتاب سال 2017 چاپ شد، و از نگاه جان گرین شخصی‌ترین رمانش است. داستان کتاب درباره‌ی دختری است که مبتلا به بیماری وسواس فکری است. جان گرین که خودش قربانی این بیماری است در مصاحبه‌ای درباره‌ی این کتاب می‌گوید: « نوشتن این کتاب خیلی سخت بود، اما من توانستم تا آخرش بنویسم. سعی کردم تمام تجربیاتم از بیماری وسواس فکری را در کتابم بیاورم.»

نثر کتاب نحسی ستاره‌های بخت ما به‌قدری شیواست که ناخودآگاه شما را با خود همراه می‌کند. به اعتراف بسیاری از خوانندگان، این رمان آن‌قدر گیراست که هنگام خواندن آن، فکر می‌کنید با آگوستوس و هیزل زندگی می‌کنید؛ با آنها غذا می‌خورید؛ به سفر می‌روید؛ عشق می‌ورزید و گاه، اشک می‌ریزید. البته فراموش نکنید که نقش مترجم در انتقال نثر جذاب کتاب اهمیت بسیار زیادی دارد؛ پس حتما پیش از خرید کتاب، درمورد بهترین ترجمه‌ی آن، پرس‌وجو کنید. شما می توانید کتاب صوتی نحسی ستاره‌های بخت ما اثر جان گرین را از سایت نوار دانلود کنید و لذت ببرید.

نحسی ستاره‌های بخت ما

بخش‌هایی از کتاب را بخوانیم

در قسمتی از کتاب صوتی نحسی ستاره‌های بخت ما میخوانیم:

– عشق حقیقی در زمان‌های سختی پدید می‌آید.

– اگر دردی وجود نداشت، چگونه می‌شد لذت‌ها را درک کرد؟

– ستارگان بخت ما نحس نیستند، ایراد بر خاسته از خودمان است.

– پیدا کردن رفیق خوب سخت است و فراموش کردنش غیر ممکن.

– تو در مدتی محدود به من بی‌نهایتی نامحدود بخشیدی، و من از تو سپاسگزارم.

– دقت کردی که زمین بازی بیمارستان‌ها همیشه خالیه و هیچکس نیست که توشون بازی کنه؟

نحسی ستاره‌های بخت ما

– گفتم: “امم، چیز دیگه‌ای همراهم نیست”. گفت: “چه بد. الان خیلی تو حس و حال شعرم. چیزی حفظ نیستی؟” با نگرانی شروع کردم: “بیا روانه شویم، تو و من/ هنگامی که غروب، آسمان را فراگرفته است/ مانند بیماری که بیهوش شده با اتر، روی میزی افتاده است.”

– دخترها فکر می‌کنن که فقط تو مراسم‌های رسمی اجازه دارن لباس‌های زیبا بپوشن، اما من خوشم میاد از خانمی که طرز تفکرش تو این مایه‌ها باشه که: من می‌خوام برم به ملاقات یه پسری که دچار فروپاشی روحی و عصبی شده، پسری که تازه بینایی‌اش هم نقص داره، ولی چرا که نه؟ لباس خوشگله‌ام رو براش می‌پوشم!

– آگوستوس به آرامی گفت: “عاشقتم” گفتم: “آگوستوس.” گفت: “واقعا می‌گم.” به من خیره شده بود، و می‌توانستم ببینم که گوشه چشمانش چین خورده بود. “من عاشقتم، و لذت ساده گفتن حقیقت رو از خودم منع نمی‌کنم. من عاشقتم، و می‌دونم که عشق چیزی نیست جز فریادی در پوچی، و به فراموشی سپرده شدن هم اجتناب ناپذیره، و عاقبت همه ما نابودیه و یه روزی خواهد اومد که همه کارهای ما توی این دنیا به خاک برگردونده می‌شه، و می‌دونم که خورشید تنها سیاره زمینی رو که داریم در خود خواهد بلعید، و من عاشقتم” دوباره گفتم: “آگوستوس.” فقط همین را می‌توانستم بگویم.

شناسنامه‌ی کتاب نحسی ستاره‌های بخت ما

  • عنوان کتاب به زبان اصلی: The fault in our stars
  • عنوان کتاب به فارسی: نحسی ستاره های بخت ما
  • نویسنده: جان گرین
  • سال انتشار: ۲۰۱۲

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا