نوشته‌های من

در زمان شکست رابطه عاطفی، چه کتاب‌هایی بخوانیم؟

شکست رابطه عاطفی موضوعی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و شاید گذر زمان بهترین راه حلی است که به ذهن هر یک از ما می‌رسد. اما خواندن کتاب و کسب کردن اطلاعات در این زمینه به ما کمک می‌کند تا از تکرار چنین ماجراهایی جلوگیری شود و ما انتخاب‌های بهتری داشته باشیم.

در این قسمت از چند کتابی برای شما صحبت می‌کنم که در زمان شکست یک رابطه عاطفی و یا بعد از طلاق، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این ده کتاب را به طور خلاصه برای شما معرفی می‌کنم تا بتوانید از بین آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. حتما این مطلب را با افرادی که به ان نیاز دارند، به اشتراک بگذارید.

شفای قلب‌های شکسته/ لوییز ال هی

شکست رابطه عاطفی

اگر کتاب شفای زندگی را خوانده باشید با لوییز ال هی آشنا هستید. ایشان بخوبی در مورد یک رابطه عاطفی شکست خورده توضیح می‌دهد و می‌گوید: «یک قلب شکسته هم می‌تواند مهربان باشد، می‌تواند کسی را دوست داشته باشد. اما برحسب شرایط مختلف ممکن است روزی عشق و علاقه‌اش رنگ جدایی بگیرد و به درد تبدیل شود. همۀ ما چنین حالتی را تجربه کرده‌ایم و می‌دانیم که جدا شدن از کسی که روزی دوستش داشته‌ایم و عاشقش بوده‌ایم، چقدر دردناک و عذاب‌آور است.

اگرچه ممکن است کاملاً عادی به نظر برسد، اما روح زندگی و نشاط را در وجود انسان می‌خشکاند.ما باید با کمک یکدیگر روش‌هایی را تمرین کنیم که بتوانیم پس از رویارویی با یک شکست چه بزرگ و چه کوچک، دید خود را تغییر دهیم. لازم نیست وانمود کنیم که هیچ اندوهی نداریم، بلکه باید آن را برطرف کنیم. یعنی باید کاری کنیم که هربار که آن شخص را به یاد آوریم، به یاد عشق و علاقۀ درونی خود نسبت به او بیفتیم، نه لحظۀ جدایی و پشیمانی‌ها.

این بدان معنا نیست که شما می‌خواهید حقایق را انکار کنید، بلکه می‌خواهید به جای عذاب دادن روح و جان خود، به خوبی از دیگران یاد کنید.ما در طول هفت فصل از کتاب مطالب بسیار زیبایی را به شما معرفی می‌کنیم و شما در مقابل باید خوب روی آنها تمرکز کنید و آنها را به خاطر بسپارید.»

جدایی معنوی/ دبی فورد

شکست رابطه عاطفی

«چطور در چنین مخمصه‌ای افتادم؟ آیا ممکن است این کابوس روزی تمام شود؟ چرا این اتفاق برای من افتاد؟ نمی‌توانم به‌تنهایی از پس زندگی برآیم. باید زودتر از او جدا می‌شدم. دیگر هرگز روی خوشی را نخواهم دید.» و از این قبیل افکار فقط بخشی از گفتگوهای تلخ و وسواس‌ گونه‌ای است که بعد از جدایی می‌تواند هر لحظه از ذهن‌تان بگذرد، خواب‌تان را بر هم بریزد، اجازه ندهد میان خانواده یا در محل کار حضور کامل داشته باشید و درنهایت ساعت‌ها و روزهای عمرتان را تباه کند.

آیا این افکار برایتان آشناست؟ این روند طبیعی طلاق یا جدایی است. روند جدا شدن از کسی که هنوز دوستش دارید یا روزی دوستش داشته‌اید. این زمان اوج تنهایی و خلا وحشتناکی است که همه انتخاب‌های شما را تحت تأثیر می‌گذارد و قدرت فکر کردن را از شما می‌گیرد.

این زمانی است که بیش از هر وقت از خود می‌پرسید به‌راستی که هستید، کجا بوده‌اید، چه کسی را دوست داشته‌اید و چه انتخابی کرده‌اید. زمانی‌که به ارزش‌های خود می‌اندیشید، آن‌ها را ارزیابی می‌کنید و در خوشبینانه‌ترین حالت فکر می‌کنید سزاوار آن هستید که قلب‌تان را التیام بخشید و به زندگی‌تان ادامه دهید.

دبی فورد  (Debbie Ford) تجربه غم‌انگیزترین لحظه زندگی‌تان را به تجربه یک موهبت تبدیل می‌کند. فورد در تک‌تک صفحات این کتاب به شما آرامش می‌بخشد و شما را به یک تجربه معنوی، تجربه‌ای برای زدودن ابرهای غبارآلود از روی قلب عاشقتان دعوت می‌کند. او به شما می‌گوید شما استحقاق آن را دارید که از هر درد و رنجی که متحمل شده‌اید، رهایی یابید. همه زخم‌هایتان باید التیام یابند. صرف‌نظر از هرچه کرده‌اید و هر اشتباهی مرتکب شده‌اید، صرف‌نظر از هرچه دارید و هر جا که هستید در همین لحظه زندگی در انتظار شماست.

رهایی از غم جدایی/ سوزان اندرسون

شکست رابطه عاطفی

کتاب رهایی از غم جدایی نوشته‌ی سوزان اندرسون، با ارائه راهکارهایی مفید و اثرگذار به همه‌ی قربانیان جدایی‌های عاطفی کمک می‌کند تا از درد تنهایی و طرد شدگی رها شوند و بتوانند عشق جدیدی را در سطحی بهتر و عمیق‌تر از گذشته خود تجربه کنند.

طرد‌ شدگی برای همه افراد معانی مختلفی دارد و این احساس کاملا درونی و خاص هر فرد است. گاهی طرد‌ شدگی، احساس ناراحتی و اندوهی است که از گذشته به جا مانده و گاهی احساسی شبیه ترس می‌باشد.

کتاب رهایی از غم جدایی به گونه‌ای طراحی شده است تا به عنوان همراه و راهنمای شما در خدمت شما باشد و در این راستا به دشوارترین احساسات‌تان می‌پردازد، با بهره‌گیری از پژوهش‌ها در زمینه‌های علمی مرتبط، به تجربه شما اعتبار می‌بخشد و ابزاری را در اختیار شما قرار می‌دهد که در سفرتان، در راه رسیدن به یک دیدگاه جدید و یک عشق جدید نیاز خواهید داشت.

پس از جدایی/ سوزان جرج الیوت

شکست رابطه عاطفی

«پس از جدایی» نوشته ی فردی با تجربه و متخصص در مشاوره مرگ و فقدان است. نویسنده پس از روایت دشواری های زندگی خودش، چگونگی مواجهه با رنج های عاطفی و بازسازی زندگی جدید و شادمانه را تحلیل و موشکافی می کند. در این اثر انواع راه های ممکن کنار آمدن با پدیده طلاق و جدایی و سایر فقدان ها توضیح داده شده است.

دست آخر راه مناسب غلبه بر این رنج ها با دلایلی اسـتوار و مستند نشان داده می شود. راهنمایی های کتاب برای خوانندگان، آن چنان کارساز و سودمند بوده که آن را به یکی از معدود کتاب های پرفروش در زمینه جدایی بدل کرده است که در نظر سنجی خوانندگان وبسایت آمازون بالاترین نمره ممکن را آورده است.

از قلب شکسته تا من متعالی/ رها امینی

شکست رابطه عاطفی

در این کتاب نیز به ما نوید داده می‌شود که جدایی پایان راه ما نیست. رها امینی در کتاب از قلب شکسته تا من متعالی، راه‌کارهایی را برای بازسازی بعد از شکست عاطفی و طلاق آورده است. جدایی نوعی تغییر است، تغییری که همراه با از دست دادن ایجاد می‌شود و سفری درونی آغاز می‌شود، سفری بعد از رها شدن از رابطه‌ای نه چندان دلچسب و شروع یک زندگی جدید. نویسنده با نوشتن این کتاب شما را در کسب تجربه‌ای زیبا در این سفر همراهی خواهد کرد تا از قلب شکسته، به من متعالی خود برسید.

در این کتاب شما به زبانی شیوا و ساده می‌توانید زخم‌های روحی و جسمی خود بعد از جدایی را التیام بخشید. البته این در صورتی انجام می‌گیرد که تکنیک‌ها و راهکارها را انجام دهید و صرفاً مطالعه این کتاب کمکی به بهبودی شما نخواهد کرد، پس بهتر است یک دفترچه یادداشت و خودکار داشته باشید و جاهایی که تکنیک، ارائه می‌شود آن را یادداشت کنید و سعی در انجام و اجرای آن برای گرفتن نتیجه مطلوب داشته باشید.

از زندگی متاهلی به مجردی/ ملیسا نیکلسون

شکست رابطه عاطفی

ملیسا نیکلسون در کتاب از زندگی متاهلی به مجردی کتاب را با این جملات به خانم‌ها  آغاز می‌کند: تکلیف خودتان را روشن کنید! آیا می‌خواهید از زندگی لذت ببرید یا فقط زنده بمانید؟ وقتی از زندگی لذت ببریم، همه‌چیز زیباتر می‌شود. برای آنکه زندگی کاملی داشته باشیم و از آن به‌خوبی استفاده کنیم، باید روی هیجانات و احساسات خود تمرکز داشته باشیم.

این کتاب، شما را یاری می‌کند هیجانات خویش را مدیریت کنید تا کشف کنید که امروز چه کسی هستید و‌ فردا می‌خواهید چه کسی باشید. سپس به شما یاد می‌دهد که برنامه‌ای برای دستیابی به اهداف خود ترسیم کنید. در این کتاب با راهکارهایی برای چیره شدن بر طلاق آشنا می‌شوید، به خوباوری می‌رسید و به جای باری به هر جهت زندگی کردن، انتخاب می‌کنید که روزهایی پربار و زیبا برای خود بسازید. کشف خویشتن به شما کمک می‌کند تا از هر گونه تردید‌به‌خود رهایی یابید و مصمم پیش روید. 

پایان‌های ضروری/ هنری کلاود

شکست رابطه عاطفی

هنری کلاود در این کتاب از ضرورت پایان یافتن اموری صحبت می‌کند که مانع از آزادی عمل و پیشرفت ما در امور فردی و اجتماعی می‌شوند. پایان گرفتن، ضرورتی است که باید به‌عنوان بخشی از قاعده‌ی زندگی پذیرفته شود. افراد بسیاری در شرایط مختلف نمی‌توانند موانع و کارهایی را که مانع پیشرفتشان می‌شود تشخیص دهند. پس از جدایی عاطفی لازم است بپذیریم رابطه و مسائلش پایان‌یافته و اهمیت آن را درک کنیم تا با نقطه‌گذاری در انتهای آن، به بهبود و پیشروی فردی خود کمک کنیم.

این کتاب ما را با انواع مختلف پایان‌ها و مسائلی که باید انقضای مشخص داشته باشند، آشنا می‌کند و راهکارهای مناسبی برای توانمند شدن در تشخیص این امور و پایان دادن به آن‌ها، معرفی می‌کند.

قلبتان را التیام ببخشید/ لوئیز ال هی و دیوید کسلر

شکست رابطه عاطفی

هدف کتاب قلبتان را التیام ببخشید اثر لوئیز ال هی و دیوید کسلر، آگاهی از چگونگی اندوهگین‌شدن پس از هر نوع از دست دادن؛ مانند جدایی، طلاق یا مرگ و یافتن التیامی برای آن است. غصه خوردن و اندوهگین شدن، کاری هماوردجویانه و نوعی مبارزه‌طلبی است؛ اما اغلب افکار ما رنج را نیز به دردمان می‌افزاید.

 قصد کتاب قلبتان را التیام ببخشید این است که غم و اندوهتان را به‌تمامی احساس کنید، بدون ‌آن‌که گرفتار تاسف و رنج شوید. در واقع هدف نویسنده این است که به خواننده‌اش یادآوری کند همیشه راه پیش باز است، همیشه می‌توان التیام یافت، ولی لازم است که چشم و گوش را به‌درستی باز نگه‌داریم.

برای این لحظه متشکرم/ والری تریرویلر

شکست رابطه عاطفی

این کتاب روایت شکست عشقی همسر سابق فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور سابق فرانسه، از سرگذشت رابطه‌ی عاطفی‌شان است. والری تریرویلر همسر که پس از شوک ناشی از رابطه‌ی مخفیانه‌ی همسرش، کاخ الیزه را در سکوت ترک کرده بود، تمام تابستان را به نوشتن کتابی گذراند که همه‌ی ابعاد رابطه‌شان را فاش می‌کرد. البته ناگفته نماند که وی رابطه خود را با اولاند نیز به همین شکل آغاز کرده بود! او درباره نوشتن این کتاب گفته بود: «تنها راه در دست گرفتن دوباره‌ی کنترل زندگی‌ام این است که آن را روایت کنم.»

برای این لحظه متشکرم در روزهای نخست توزیع خود، به فروش بالایی رسید. در فصل سوم کتاب می‌خوانیم: «چرا به اینجا رسیدیم؟ چه اتفاقی افتاد که در مدت بسیار کوتاهی این‌طور از هم دور شدیم؟ قدرت مثل اسید عمل کرد و از درون عشق ما را خورد.» عشق در جهان سیاست‌مداران و خبرنگارها موضوعی بسیار پرحاشیه و جنجال‌برانگیز است و نوع ویژه‌ای از روابط را در خود می‌پرورد؛ شکست عاطفی در این روابط نه‌تنها زندگی شخصی را دچار چالش می‌کند، بلکه نگاه جهان را به خود جلب خواهد کرد.

عاشقی یعنی جدایی/ گای کارنو

شکست رابطه عاطفی

در کتاب «عاشقی یعنی جدایی»، گای کارنو می‌نویسد: «فکر می‌کردم عشق، زندگی آسان‌تری را برایم رقم می‌زند. در عوض به من ثابت شد که عشق چیزی نیست جز موضوعی پیچیده و بی‌انتها.» شناخت عشق و تمام مسائلی که به همراه دارد، کار بسیار دشواری است. زمانی که جدایی فرا می‌رسد و وزن همه‌چیز را سنگین‌تر می‌کند، عدم امنیت روانی موجب متلاطم‌تر شدن وضعیت می‌شود.

 ما سعی کردیم با معرفی این کتاب‌ها دریچه‌ای برای پذیرش و آگاهی نسبت به موقعیت افراد در شکست‌های عاطفی بازکنیم. مطالعه‌ی آن‌ها به ما یادآوری می‌کند که در ترس‌ها و رنج‌هایمان تنها نیستیم و راهکارهایی که در کتاب‌های بخش دوم ارائه می‌شود، می‌تواند ما را به سمت رهایی ذهن و روح و بهبود عاطفی هدایت کند.

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا