کتاب روانشناسی

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها، اثری نوشته ی مارک منسن است که نخستین بار در سال 2016 انتشار یافت. برای دهه‌هاست که می‌شنویم مسیر رسیدن به یک زندگی شاد و پرآرامش، داشتن تفکرات مثبت است. اما مارک منسن ایده ی دیگری در ذهن دارد. منسن در این کتاب متفاوت و فوق العاده موفق، با بی پردگی و صراحتی بی نظیر به مسائل مختلف زندگی و راه‌های رسیدن به آرامش می‌پردازد.

منسن این کتاب را نوشدارویی برای تفکراتی می‌داند که دائم و به شکلی تک وجهی، افراد را به خوشحالی همیشگی فرا می‌خوانند؛ تفکراتی که انسان‌ها را فقط برای ارضای نیاز افراطی دیده شدن و فخرفروشی، به کسب موفقیت‌های بیشتر و بیشتر تشویق می‌کنند. برای بیشتر دانستن در مورد کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها با ما همراه باشید.

نویسنده کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

 منسن با استفاده از تحقیقات ثابت شده ی علمی و همچنین شوخ طبعی منحصر به فرد خود، استدلال می‌کند که راهکار بهبود شرایط زندگی، نه در تبدیل دائمی تهدیدها به فرصت، بلکه در آمادگی برای مواجهه با سختی‌های زندگی نهفته است. این نویسنده بیان می‌کند که هر کسی محدودیت‌ها و نقص‌هایی دارد و قرار نیست همه در کارهایشان به موفقیت برسند.

او به مخاطبین خود توصیه می‌کند که محدودیت‌های خود را بشناسند و آن‌ها را بپذیرند. به محض این که ترس‌ها، کمبودها و تردیدهایمان را در آغوش بگیریم، به محض این که از فرار دست بکشیم و با حقایق تلخ زندگی مان رو به رو شویم، خواهیم توانست شجاعت، پایداری، صداقت، مسئولیت پذیری، کنجکاوی و بخششی که دنبالش هستیم را در درون خودمان پیدا کنیم.

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

در این کتاب مارک منسن به نوعی داستان زندگی شخصی خودش و دغدغه‌هایش در سالهای جوانی را صریح، صادقانه و بی پرده بیان کرده و سیر رسیدنش به نقطه ای که توانسته از دغدغه‌های بیهوده رهایی یابد را به نمایش درآورده است. البته این کتاب نه یک بیوگرافی است نه کتاب داستان، ولی نویسنده به دفعات از داستانهای شخصی خودش و داستانهای دیگر وام گرفته تا بتواند خواننده را به نقطه مطلوب یعنی یافتن «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» برساند. در ادامه گزیده‌هایی از متن این کتاب را آورده ام تا بتوانید شناخت بیشتری از آن به دست آورید:

این کتاب رنجهای شما را به ابزار، زخمهایتان را به قدرت، و مشکلاتتان را به مشکلات معمولی‌تر تبدیل می‌کند. این پیشرفتی واقعی است. این کتاب را به چشم راهنمایی برای رنجهایتان بنگرید؛ راهنمایی برای چگونگی رنج کشیدن آسان تر و معنی دارتر. این کتابی است درباره برداشتن قدمهای سبک تر با وجود بارهای سنگین روی دوش‌تان، درباره آرامش بیشتر در برابر بزرگترین ترسهایتان و خندیدن به اشکهایتان در همان حالی که از چشمهایتان سرازیر است.

کتاب «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» کتابی غافل‌گیرکننده است؛ نثر آن روان و خواندنی است و نویسنده،‌ مارک منسن،‌ مفاهیم پیچیده را، با آوردن مثال‌های مختلف از زندگی واقعی افراد مختلف به خواننده منتقل می‌کند. نویسنده، زندگی خودش را هم در متن کتاب وارد می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که خواننده با کتاب احساس نزدیکی کند. «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها»، مفاهیمی مثل رنج، درد، دغدغه، مرگ و زندگی را به‌صورت واقعی و ملموس روایت و واکاوی می‌کند و همانطور که در متن کتاب هم آمده، شعارش یه کلمه است: «صداقت».

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

این کتاب با عنوان هنر ظریف بی خیالی هم ترجمه شده است. در واقع این کتاب می‌گوید هنر ظریف بی خیالی درباره‌ی بی خیالی نیست؛ بلکه اتفاقاً درباره‌ی توجهِ بیش از حد به اهداف و ارزش‌های کلیدی و بی‌خیالی و بی‌توجهی نسبت به حاشیه‌های دیگر است (حتی اگر دیگران، آن حاشیه‌ها را، اصل بدانند).

چند جمله از کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

فرهنگ امروز ما خلاصه شده است در انتظارات مثبت اما غیرواقعی: خوشحال‌تر باشید، سالم‌تر باشید، بهترین باشید؛ بهتر از دیگران؛ باهوش‌تر، فرزتر، ثروتمندتر، جذاب‌تر، معروف‌تر، سازنده‌تر، رشک‌برانگیزتر، و تحسین‌شده‌تر. بی‌نقص و شگفت‌انگیز باشید، هر روز طلا بخورید و درحالی‌که همسر سِلفی‌انداز و دو کودک و نصفتان را برای خداحافظی می‌بوسید، در بالگردتان بنشینید و به سوی دفتر کارتان بروید. شما شغل فوق‌العاده لذت‌بخشی دارید و روزهایتان را صرف انجام کارهای بسیار ارزشمندی می‌کنید که احتمالاً روزی کره زمین را نجات خواهد داد.

اما اگر یک لحظه دست نگه دارید و واقعاً به این‌ها فکر کنید، متوجه می‌شوید که توصیه‌های مرسوم زندگی، تمام توصیه‌های مثبت و خودیارانه‌ای که هر روز می‌شنوید، در واقع بر نداشته‌هایتان تمرکز دارند. آن‌ها آنچه را اکنون به‌عنوان کمبودهای شخصی و شکست‌هایتان قلمداد می‌کنید، نشانه می‌گیرند، و همان‌ها را برایتان برجسته می‌کنند..

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

وقتی یک نفر هیچ مشکلی نداشته باشد، ذهنش به طور خودکار راهی برای ابداع مشکلات می‌یابد. فکر می‌کنم آنچه را بیشتر مردم، خصوصاً قشر سفید متوسط نازپروردهٔ تحصیل‌کرده، مشکلات زندگی می‌نامند، فقط اثرات نداشتن چیز مهم‌تر و نگرانی مهم‌تر در زندگی است. پس می‌توان نتیجه گرفت که یافتن چیزی مهم و معنی‌دار در زندگی، شاید بهترین روش برای استفاده از زمان و انرژی باشد. چون اگر آن چیز معنی‌دار را نیابید، دغدغه‌هایتان به سمت اهداف بی‌معنی و پوچ منحرف می‌شوند.

تا حالا دقت کرده‌اید که گاهی اوقات هرچه کمتر به چیزی اهمیت بدهید، عملکرد بهتری در آن خواهید داشت؟ دقت کرده‌اید که آدم‌های بی‌خیال اغلب به هدفشان می‌رسند؟ دقت کرده‌اید که گاهی‌اوقات، هنگامی که بی‌خیال چیزی می‌شوید، همه‌چیز خودش جفت‌وجور می‌شود؟

ضرب‌المثلی تگزاسی می‌گوید: هرچه سگ کوچک‌تر باشد، صدای پارسش بلندتر است. یک مرد با اعتمادبه‌نفس نیازی ندارد که ثابت کند با اعتمادبه‌نفس است. یک زن ثروتمند نیازی ندارد که ثابت کند ثروتمند است. بالأخره یا آنطور هستی یا نیستی. اگر دائماً آرزوی چیزی را داشته باشی، ناخودآگاه این حقیقت را تقویت می‌کنی که آن را نداری.

داستان‌هایی مثل داستان زندگی بوکفسکی، سرچشمه روایت‌های فرهنگی ما هستند. زندگی بوکفسکی، تجسمی از رویای آمریکایی است: یک نفر برای آنچه می‌خواهد می‌جنگد، هرگز تسلیم نمی‌شود و بالاخره به بزرگ‌ترین رویاهایش دست می‌یابد. عملا فیلمی آماده است تا کسی بیاید و آن را روی پرده سینما ببرد.

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

دانلود کتاب صوتی هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

حرف آخر در مورد کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها این مفهوم را یادآوری می‌کند که پیشرفت در هر چیزی، بر پایه هزاران شکست کوچک است. ابعاد موفقیتتان بر پایه تعداد دفعاتی است که در چیزی شکست خورده اید. اگر کسی در چیزی از شما بهتر است، احتمالا به این خاطر است که او بیشتر از شما در آن شکست خورده است. اگر کسی از شما بدتر است احتمالا به این خاطر است که تجربه‌های دردناک یادگیری‌ای را که شما داشته اید نگذرانده است.

در قسمتی از پشت جلد کتاب ننوشته شده است: این کتاب به شما یاد نمی‌دهد چطور به‌دست بیاورید یا بیندوزید، بلکه یاد می‌دهد چطور ببازید و رها کنید. به شما یاد می‌دهد چطور سیاهه‌ای از زندگی‌تان بسازید و همه‌چیز جز مهم‌ترین‌ها را خط بزنید. به شما یاد می‌دهد چشمان‌تان را ببندید و مطمئن باشید که می‌توانید خودتان را به پشت رها کنید، و اگر زمین خوردید، اشکالی ندارد. به شما می‌آموزد که دغدغه‌های کم‌تری داشته باشید.

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. خواهشا اگر فردی تنبل، بی انگیزه، بیخیال و آسان گیری هستید این کتاب رو نخونید چراکه به اندازه کافی از درون مایه این کتاب در خودتون دارید و حتی ممکنه این حس رو به غلط در شما بیشتر بکنه… پیشنهاد من بیشتر برای افرادیه که رقابت جو، نگران، پر استرس،عصبی هستند و همیشه احساس عقب افتادن از زندگی رو دارن تا بلکه آبی روی آتیش دلهره های بی دلیلشون باشه و بتونن یه قدم به آرامش نزدیک تر بشن:)

  2. از اون کتاب های که بعد از خوندن احساس پختگی و تجربه تازه تو زندگی میکنید.

  3. یکی از سه کتابی هست که خیلی دوستش دارم.این کتاب انگیزه ی واقعی بهت میده.موقع خوندنش احساس میکنی مارک منسن رفته تو عمق وجودت و شخصیتت رو تحلیل کرده.جذاب ترین چیز این کتاب قانون وارونه هست.

  4. به نظرم ی کتاب عالیه و هر شخصی لازمه حداقل یکبار اون رو بخونه، به هر فصل جدیدی که می رسیدم به نکته های خوبی پی می بردم و گاهی شوکه می شدم. از واقعیت ها صحبت می کنه و آگاهی میده. در کل می تونم بگم جذاب بود و یکی از اون کتابای خوبه که کمک می کنه برای بهتر زیستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا