کتاب روانشناسی

قانون پنج ثانیه، معجزه‌ی اعداد

قانون پنج ثانیه نوشته ای از مل رابینز است. مل رابینز ابزار مفیدی را در کتاب قانون 5 ثانیه معرفی می‌‌کند که در همه‌ زمینه‌های زندگی کاربرد دارد. قانون 5 ثانیه می‌تواند در هر لحظه از زندگی روزمره و در مواجهه با دشواری، عدم قطعیت و ترس موثر واقع شود. این قانون ممکن است در بهبود وضعیت سلامت، افزایش بهره‌‌وری و مقابله با تاخیر‌کاری کمک کند.

حدودا همه ما در زندگی این دروغ را باور کرده‌ایم که برای ایجاد تغییر، باید احساس آمادگی کنیم؛ ما این دروغ را باور کرده‌ایم که بالاخره در مرحله‌ای از زندگی اعتماد به نفس کافی به دست می‌آوریم و شجاعت به خرج می‌دهیم. خیلی از مردم ایده‌های فوق العاده‌ای دارند، اما فکر می‌کنند چیزی که کم دارند انگیزه است؛ اما این طور نیست!

یک واقعیت درباره انسان‌ها این است که ما طراحی نشده‌ایم تا کارهای سخت و ناراحت کننده و یا ترسناک را انجام دهیم. مغز ما به گونه‌ای طراحی شده است که از ما در برابر آن دسته از کارها محافظت کند، چون مغز ما تلاش می‌کند تا ما را زنده نگه دارد. قانون پنج ثانیه، ابزار ساده‌ای است که اغلبِ بهانه گیری‌های روانشناسانه مغزتان را برای انجام ندادن کارها، خنثی می‌کند تا کمتر کارها را به تعویق بیندازید، شادتر زندگی کنید و به اهداف بیشتر و بیشتری دست یابید.

قانون پنج ثانیه

درباره مل رابینز نویسنده‌ی کتاب قانون 5 ثانیه

مل رابینز فارغ التحصیل دانشگاه دارتموث و گوینده انگیزشی کسب وکار و مفسر موفق رادیو و تلویزیون است. از سخنرانی او در برنامه تِدایکس درباره اینکه »چگونه در جازدنِ خود را متوقف کنید؟ « بیش از 10 میلیون بار بازدید شده است.

مل رابینز قبل از راه اندازی شرکت خود حرف هاش را به عنوان یک وکیل مدافع جنایی آغاز کرد. او اکنون رهبر برنامه‌های چند ساله آموزشی برای جانسون.اند.جانسون و پارتنرز هِلثکِر است. وی در کنار کار اصلیش که مجری گری در شبکه‌ی CNN است به عنوان سخنران انگیزشی و همچنین نویسنده شناخته می‌شود.

رابینز همچنین نویسنده کتاب پرفروش “از اینکه بگویید من خوبم، دست بردارید! ” است. در کتاب قانون 5 ثانیه، او توضیح می‌دهد هنگامی که شوق دستیابی فوری به یک هدف در شما شکل می‌گیرد، باید به خودتان فشار آورید که ظرف مدت پنج ثانیه وارد عمل شوید؛ در غیر این صورت مغزتان ایده موردنظر را از بین خواهد برد.«

چرا مل رابینز به نوشتن این کتاب پرداخت؟

مل رابینز، نویسنده معروف و مطرح جهانی، تکنیک شمردن خود را یافت. قبل از آن، مل رابینز هیچ چیز نبود! بیکار بود و مشکلات مالی عدیده‌ای داشت، از زیاده روی در نوشیدن الکل رنج می‌برد و در زندگی شخصی به عنوان همسر و مادر، اصلا وضعیت مناسبی نداشت.

یک شب، آگهی تبلیغاتی را دید که در آن با شمارش معکوس 5 4 3 …2… 1…۰ شلیک! به هوا بلند شد. صبح روز بعد، موقع از خواب بیدار شدن، با این شمردن، خود را وادار به بلند شدن از تخت خواب کرد. در این اتفاق ساده و به ظاهر احمقانه، او به قانون 5 ثانیه پی برد و به مرور زندگی ش را زیر و رو کرد!

مل رابینز که اکنون قانون 5 ثانیه را با عموم مردم در مطرح کرده است، اینگونه این قانون را تعریف می‌کند:

اگر برای رسیدن به هدفی، قصد انجام کاری را کردید، باید به صورت فیزیکی و سریع اقدام کنید، در غیر این صورت، مغزتان آن ایده را نابود خواهد کرد (آن را به شکلی اشتباه یا غیرضروری جلوه می‌دهد.)

قانون پنج ثانیه

به چند دلیل، شمردن معکوس از 5 تا ۰، می‌تواند چنین کارایی برای شما داشته باشد:

 1. شمردن، به مرور باعث افزایش شجاعت انجام کار و کاهش ترس از اقدام می‌شود.
 2. تقریبا «بهترین زمان» انجام یک کار هیچ وقت نمی‌رسد، پس بهتر است هر چه سریع تر انجامش دهیم.
 3. قانون پنج ثانیه کمک می‌کند تا بر احساسات‌تان غلبه کنید. تکنیکی که مداخله «روانشناسانه» نامیده می‌شود.
 4. اگر عادت کرده‌اید که به خودتان و به بقیه بگویید «خوبم! » در حالی که از وضعیت زندگی‌تان راضی نیستید، این قانون 5 4 3 …2… 1…۰ برو …. مخصوص شماست.

معرفی کتاب قانون 5 ثانیه اثر مل رابینز

 کتاب قانون پنج ثانیه نوشته‌ی مل رابینز برای نخستین بار در سال 2012 منتشر شد. این کتاب بلافاصله بعد از انتشارش به فروش خوبی دست یافت و افراد زیادی این کتاب را به عنوان بهترین کتاب در حوزه‌ی موفقیت سال معرفی کردند. ویدیوی نویسنده‌ی این کتاب در اینترنت بیش از یک میلیون بار دیده شده است.

مل رابینز در ابتدای کتابش مینویسد: «اینکه این قانون چیست، چگونه کار می‌کند و چطور مردم در سرتاسر دنیا از آن برای متحول کردن زندگیشان ظرف پنج ثانیه استفاده می‌کنند. تمامی رخدادهای ذکر شده در کتاب واقعی هستند؛ هیچ یک از اسامی تغییر داده نشده‌اند، پست‌های شبکه‌های اجتماعی که در این کتاب گنجانده شده، همگی پست‌های واقعی هستند و بی صبرانه لحظه شماره میکنم تا این قانون را با شما به اشتراک بگذارم و شاهد شکستن قفل قدرت درونتان باشم.»

خلاصه ای از کتاب قانون 5 ثانیه

این کتاب معرفی قانون 5 ثانیه و سپس اثبات آن برای رسیدن به موفقیت است! نحوه کار با این قانون به این شکل است که زمانی که قصد انجام کاری را دارید و برای انجام آن اهمال کاری میکنید، کافی است از 5 تا ۰ مشابه شمارش معکوس پرتاب موشک بشمارید.

مل رابینز در خالصه کتاب قانون 5 ثانیه بر این باور است که برای رسیدن به موفقیت در زندگی، بهتر است انگیزه را فراموش کنید! او می‌گوید در لحظه‌ای که وقت ابراز خودمان است، احساس باانگیزه بودن نخواهیم کرد. در واقع در این لحظه، حس و حال هیچ کاری را نداریم! حال اگر می‌خواهید زندگی خود را بهبود ببخشید، باید از این قانون استفاده کنید تا شروع به حرکت کنید.

فرض کنید که هدف شما، رفتن به باشگاه و رسیدن به اندامی زیبا و متناسب است. زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شوید و قصد دارید به باشگاه بروید، صدایی در وجود شما شنیده می‌شود که می‌گوید: «امروز خسته‌ام و حس خوبی ندارم؛ از فردا شروع به ورزش می‌کنم! » و به همین دلیل فکر باشگاه رفتن از ذهنتان بیرون می‌آید! به همین راحتی مغز می‌تواند ما را منصرف کند. این اتفاق را در دیگر جنبه‌های زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

در واقع مغز شما تمام تلاشش را می‌کند تا شما را از انجام کارهای سخت منصرف کند و شما را در حالتی قرار می‌دهد که کمترین انرژی را صرف کنید. پس این انتظار بیهوده را نداشته باشید که بالاخره روزی از خواب بیدار شوید و بدون معطلی به باشگاه بروید! حال که انگیزه به تنهایی کافی نیست؛ شما می‌توانید با یک ترفند ساده روند پیش فرض مغز را عوض کنید.

قانون پنج ثانیه

جملات برگزیده کتاب قانون 5 ثانیه

 • همه‌ی رویاهای ما میتوانند به حقیقت بپیوندند اگر شجاعت پیگیری آن‌ها را داشته باشیم.
 • از صمیم قلب حرف بزن، حتی اگر صدایت بلرزد.
 • همیشه کسی هست که قدر شما را نمی‌داند. نگذارید این فرد خود شما باشد.
 • ترسیدن ایرادی ندارد. ترسیدن به معنای این است که قرار است کاری واقعا شجاعانه انجام دهید. اگر به دنبال کسی می‌گردید که زندگی‌تان را متحول کند، توی آینه نگاه کنید.
 • شهامت یعنی قابلیت انجام کارهایی که به نظر دشوار، ترسناک یا نامطمئن می‌آیند. این طور نیست که شهامت را تنها بین عدهای خاص تقسیم کرده باشند. شهامت حقی مادرزادی است؛ در وجود همه‌مان قرار دارد و منتظر شماست تا کشفش کنید .
 • برای شروع نیازی به آماده شدن نیست. نمیخواد آماده شی، شروع کن

مشخصات کلی کتاب قانون 5 ثانیه

 • در دسته‌ی کتاب‌های روانشناسی و موفقیت قرار دارد.
 • مناسب برای گروه سنی بزرگسال است.
 • جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع روانشناسی و موفقیت است.

این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و میخواهند در زمینه‌ی روانشناسی و موفقیت زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را در برنامه مطالعه خود قرار دهید.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. اگه این جمله از کتاب به دلتون نشست حتما کتاب روبخونیدش
  یک ثانیه شجاعت می‌تواند روزتان را تغییر دهد. یک روز می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد و یک زندگی می‌تواند جهان را تغییر دهد

 2. کتاب خوبی است و نکته مهمی که در کل کتاب به آن اشاره شده، اینست که: ما هرگز قرار نیست حالمان خوب شود یاحس انجام کاری درونمان شکل بگیرد و بعد به دنبال هدفمان حرکت کنیم و با انگیزه شویم این اتفاق هرگز نمی‌افتد و ما برای رسیدن به اهدافمان به شجاعت هرروزه نیاز داریم و این شجاعت هرروزه باید برای ما عادت شود. حالا به کمک قانون پنج ثانیه این اتفاق میتواند راحت تر شود به شکلی که هروقت که به کاری سخت و ترسناکی برخوردیم که حتما باید برای رسیدن به اهدافمان انجام دهیم این لحظه ایست که مغز میخواهد از ما در برابر این ترس و سختی محافظت کند و شروع به منصرف کردن و بهانه جویی می‌کند و ما با شمردن 5 4 3 2 1 اجازه این کار را به مغز نمی‌دهیم و یک وقفه ایجاد میکنیم و با یک حرکت فیزیکی خودمان را به سمت آن کار هل می‌دهیم و در واقع از خود شجاعت نشان می‌دهیم با تکرار مداوم این کار به دستاوردهای زیادی میرسیم.

 3. وقتی شروع به خوندن کتاب میکنی واقعا حس میکنی از زبان هرکدوم از ما نوشته شده چون اکثر ما باهمین وسواس فکری و کمال گرایی شروع به کاری نمیکنیم به خاطر همین از زندگی عقبیم اما این قانون باعث میشه ما کاری که درسته رو انجام بدیم نه کاری که راحته و همین باعث موفقیت میشه

 4. سلام. من همیشه تو زندگیم از خیلی کارها می‌ترسیدم مانند صحبت کردن در جمع، سوال پرسیدن و… اما زمانی این کتاب را خواندم سعی کردم به آن عمل کنم و می‌توانم به جرات بگویم خیلی از رفتارهایم تغییر کرده است و امروز واقعا خوشحالم. کتابی کاربردی است که ابزاری قدرتمند در اختیار شما می‌گذارد که بسیار موثر و شگفت انگیز است. به همه‌ی دوستداران کتاب توصیه می‌کنم بخوانید و عمل کنید. عمل شجاعانه، عملی از سرعشق است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا