کتاب روانشناسی

بنویس تا اتفاق بیفتد

بنویس تا اتفاق بیفتد کتابی است که به گفته‌ی افراد بسیاری عامل موثری در موفقیت آن‌ها بوده است. عنصرکلیدی در تمام کتاب‌های موفّقیّت این است که هدف خود را بنویسید . نگران نوع کاغذ یاخودکاری که می‌نویسید نباشید. تنها قانون این است که هر بار چیزی را می‌نویسید، زیر آن تاریخ نوشتن و رسیدن به آن را بنویسید… هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد و هیچ روش درست و غلطی برای این کار وجود ندارد زیرا هرکسی آن را به شیوه خودش انجام می‌دهد و باز هم موثر واقع می‌شود .

معرفی کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد اثر هنریت کلاوسر

کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد، اثری نوشته ی هنریت کلاوسر است که نخستین بار در سال 2000 به چاپ رسید. دکتر کلاوسر در این کتاب بسیار موفق توضیح می‌دهد که عمل ساده ی نوشتن اهدافتان در زندگی، تا چه حد می‌تواند به شما در رسیدن به آن‌ها کمک کند. نوشتن حتی می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید واقعاً چه چیزهایی را می‌خواهید به دست آورید.

در این کتاب، داستان‌هایی درباره ی افرادی عادی خواهید خواند که پس از اجرای ایده ی ساده ی ثبت رویاهایشان بر روی کاغذ، شاهد به وقوع پیوستن معجزات ریز و درشت زیادی در زندگی شان بوده اند. راهنمایی‌های ملموس و تمرین‌های بسیار ساده ی دکتر هنریت کلاوسر بدون تردید می‌تواند خلاقیت خفته ی هر کسی را بیدار سازد. با کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد، خواهید توانست شریک زندگی ایده آل خود را بیابید، شغلی جدید و عالی پیدا کنید، خوشحالتر از خواب برخیزید و به آرزوهایتان از همیشه نزدیکتر شوید.

بنویس تا اتفاق بیفتد نوشته‌ی کیست؟

کتاب ” بنویس تا اتفاق بیفتد ” نوشته ی دکتر هنریت کلاوسر و ترجمه جهان قطب شاهی – ندا رشیدی است. هنریت کلاوسر می‌گوید: « اگر بدانی چه می‌خواهی ، می‌توانی به آن برسی .» تعیین هدف ، تمرکز روی نتیجه ی کار و داشتن تصویری روشن از آنچه در زندگی به دنبالش هستید می‌تواند باعث تحقق رویاهای شما شود. ایده کلی این کتاب بسیار ساده است و در همان ابتدای کتاب می‌توانید متوجه آن شوید و آن هم این است که اگر خواسته‌ای دارید، آن را بنویسید تا شاهد رخ دادنش باشید. در تمامی کتاب نویسنده سعی کرده است این موضوع را شفاف تر بیان کند و اهمیت آن را نشان دهد.

بنویس تا اتفاق بیفتد

زندگی روایتی است که شما هم دستی در نوشتن آن دارید . ما بیش از حد نگران ظواهر امور هستیم اما چیزی که اهمیت دارد ایمان است ، ایمان به این که (خیراست) . افکار ما مانند درخت آرزوهاست . هر چه فکر کنیم همان می‌شود . هر عملی که انجام می‌دهیم جهان بازتاب آن را به ما بر می‌گرداند و بالاترین عملی که از ما سرمی‌زند (اندیشه وتفکّر) است . هر اندیشه‌ای که داشته باشیم ، جهان انعکاس آن را در قالب حوادث و اتفاقات به ما برمی‌گرداند . راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد … زندگی فی نفسه نه رنج و نه مصیبت است و نه شادی و بهجت زندگی یک بوم سفید نقاشی است و انسان باید بسیار هنرمندانه با آن برخورد نماید.

وقتی رویاها یا آرزوهای خود را می‌نویسید مثل این است که تابلویی را به دست بگیرید, تابلویی که رویش نوشته(آماده برای کار).این کار باعث نصب فیلتری می‌شود که باعث می‌شود نسبت به برخی چیزها در محیط پیرامون خود هوشیار شوید . وقتی هدفی را می‌نویسید ، مغز شما اضافه کاری می‌کند و به شما برای رسیدن به آن کمک می‌کند و شما را نسبت به نشانه‌ها و علائمی هوشیار می‌کند.

به طور کلی ، رسم دنیا این طوری است که با نوشتن اهداف ، چرخ‌ها و انرژی‌ها را به حرکت در می‌آورید .  فرقی نمی‌کند که شما چه می‌خواهید، اهمیتی ندارد خواسته‌ی شما یک ویلا در شمال کشور باشد و یا داشتن یک دوچرخه یا موتورسیکلت. هیچ‌کسی با هیچ قدرت و مقامی نمی‌تواند بیان کند که آرزوی شما ناچیز و آرزوی شخص دیگری از درجه و اعتبار و ارزش بالاتری برخوردار است.

بنویس تا اتفاق بیفتد

کتاب «بنویس تا اتفاق بیفتد»، همچنان که از نامش پیداست، قدرت مکتوب کردن خواسته‌ها و اهداف را تا چگونگی محقق شدن آن‌ها، به تصویر می‌کشد. مؤلف این اثر با بهره‌گیری از تجربیات عملی در تدریس و زندگی خصوصی خود، به‌گونه‌ای جذاب و مهیج به روایت داستان‌هایی از زندگی افراد معمولی می‌پردازد که توانسته‌اند با توسل به هنر نوشتن، اتفاقاتی شگرف بیافرینند.

مضمون کتاب، بیش از اینکه مربوط به چگونگی مکتوب کردن خواسته‌ها باشد، به چرایی تحقق اهداف، با توسل به قدرت نوشتن می‌پردازد.ذهن خواننده با داستان‌های متعدد کتاب بمباران می‌شود. روایت داستان‌هایی تأمل‌برانگیز که می‌تواند بارها در زندگی روزمره تمامی افراد اتفاق بیفتد. با خواندن کتاب و عمل به تمرینات موجود در آن، خواننده به ابزاری برای مکتوب کردن خواسته‌هایش مجهز می‌شود و از این رهگذر، می‌تواند شاهد تحقق اهداف مکتوب شده، در زندگی‌اش باشد.

بنویس تا اتفاق بیفتد، کتابی برای متعهد شدن به خواسته‌ها

بنویس تا اتفاق بیفتد

کلاوسر اینگونه در قسمتی از کتاب اینگونه می‌نویسد: “وقتی می‌نویسی به نوعی متعهد می‌شوی و این تعهد کار ساز است. تا وقتی متعهد نشده‌ای تردید داری و تا وقتی تردید داری کسی کاری برایت انجام نمی‌دهد… نوشتن باعث می‌شود تصور روشنی از خواست خود پیدا کنی. تا ندانی چه می‌خواهی نمی‌توانی به آن برسی. نوشتن باعث می‌شود تصور روشنی از خواست خود پیدا کنی. خدا می‌تواند چیزی را که می‌خواهی به تو بدهد اما خودت باید به روشنی بدانی که چه می‌خواهی .” این کتاب توسط انتشارات کتیبه پارسی و در 234 صفحه نوشته شده است.

در بخشی از کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد می‌خوانیم

زمانی که مارک نمایشنامه‌اش را نوشت از رویای قلبی خود خبر نداشت. در حقیقت او از آخر کار کرده بود. او جواب سؤالاتش را قبل از اینکه بپرسد، می‌دانست. این روش «اسرارآمیز» با راهکارهای لورا دِی که در یک کتاب نامتعارف به نام «گواهی دل» عنوان شده، هماهنگ است. مارک به من گفت راهکارهای لورا دی با سبک نوشتن او عجین شده است و باعث تغییر مهمی در زندگی‌اش شد. این فرایند را این‌گونه تشریح می‌کند:

لورا دی می‌گوید سؤالات خود را روی برگه‌ای بنویسید، بعد برگه را تا کنید و در پاکت‌های شماره‌گذاری شده‌ای نگه دارید. بعد از چند هفته، جواب سؤالات خود را با نوشتن ماجراهایی بدهید. تا زمانی که آن‌ها را کامل ننویسید نمی‌دانید به کدام سؤال جواب داده‌اید و کدام داستان و ماجرا را تجزیه و تحلیل کرده‌اید.

این روش داستان‌نویسی لورا دِی یک روش «روایی» نیست، بلکه ایده‌هایی با هر تصویر بصری که در ذهنتان دارید به سراغ شما می‌آیند، حقیقتاً لورا به شما می‌گوید: به تصویر اجازه دهید داستانی برای خودش بسازد.

مارک کاملاً گیج شده بود. اولین تصویری که به ذهنش رسید پسربچه‌ای بود که در حال غرق شدن بود. این داستانی است که او نوشت: “پسری که در دریاچه غرق می‌شود وارد بهشت می‌شود. بهشت جایی است پر از رنگین‌کمان و ابرهای صورتی و دیگر کودکانی که مرده‌اند. بعد او به دریاچه برمی‌گردد که در آن زن میان‌سالی که قهرمان شناست او را نجات می‌دهد. تصویر آن‌ها در روزنامه چاپ می‌شود و دوستی آن‌ها تا پایان عمر ادامه می‌یابد. زن میان‌سال هر سال برای او کارت تبریک سال نو می‌فرستد”.

نسیم طهرانی

نوشتن، همان رویایی است که مرا به ادامه زندگی دلگرم می کند.

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

  1. به نظرم ما با نوشتن می تونیم یه مسیر برای خودمون باز کنیم که این خودش کمک می کنه که هدفمند زندگی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا